11 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu, dlatego w ostatnim czasie szczególnie często poruszamy tematykę bezpieczeństwa w sieci. Głównym celem podjętych działań jest podniesienie świadomości zagrożeń związanych z bezpieczeństwem online.
Najmłodsi uczniowie poznali świat Sieciaków, wraz z którymi przypomnieliśmy o najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się w internecie. Chronienie swojej prywatności, ograniczone zaufanie do osób poznanych w sieci, szanowanie innych, korzystanie z umiarem z internetu – to tylko niektóre zagadnienia poruszane z uczniami.
Nie pominęliśmy także tematyki cyberbezpieczeństwa. W czasie pogadanek i warsztatów uczniowie dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc, jakie może przybierać formy, co mogą zrobić ofiary przemocy internetowej, jak reagować powinni świadkowie oraz jak postępować, aby nie stać się sprawcą hejtu i agresji w sieci.
Rozmowy dotyczyły także wizerunku online, który tworzy się poprzez naszą codzienną aktywność w internecie oraz wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez innych. Uczniowie poznali zagrożenia dla wizerunku związanego z nierozważnym korzystaniem z internetu oraz dowiedzieli, jak świadomie i rozważnie prezentować się online.
Uwagę zwróciliśmy także na temat fake newsów. Internetowe informacje nie zawsze są prawdziwe, a często wręcz przekłamane. Należy więc korzystać ze sprawdzonych źródeł i stron internetowych oraz za każdym razem zastanowić się nad wiarygodnością informacji, zanim udostępni się ją kolejnym osobom. Krytyczna analiza informacji zawartych w Internecie oraz umiejętność odróżniania prawdziwych informacji
od fejku jest zatem niesamowicie ważna.
Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu powstało wiele wspaniałych i twórczych prac oraz plakatów. Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączali się działania i rozmowy, których najważniejszym celem było podniesienie świadomości bezpiecznego korzystania z internetu.