EKSPERT RZECZNIKA PRAW PACJENTA

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowało na rok szkolny 2016 – 2017 lekcje tematyczne dla uczniów szkół podstawowych poruszające problematykę praw pacjenta w Polsce. Zainteresowane placówki, po wcześniejszym zamówieniu takiej lekcji przez dyrektora, mogły liczyć na odwiedziny eksperta i profesjonalne szkolenie dotyczące praw dziecka-pacjenta. Z tej możliwości skorzystali uczniowie szkoły podstawowej z Zespołu Szkół w Przydonicy.

Prelekcja została przeprowadzona 25 stycznia bieżącego roku przez Panią Mariolę Biruś – eksperta Biura. Jako pierwsi wysłuchali jej uczniowie klasy II – III, a następnie IV i V oraz VI. Nowe dla uczniów wiadomości przekazywane były w przystępny i lekki sposób – dzieci obejrzały prezentację multimedialną, rozwiązywały krzyżówki, ciekawe quizy i zadania, zaznajamiały się z kolorowymi grafikami, uczestniczyły w pogadankach. Podczas lekcji wykorzystano fragment książki „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko!” lubianego przez dzieci autora – Grzegorza Kasdepke. Uczniowie poznali Kartę Praw Dziecka-Pacjenta, a następnie sami przytaczali różnorakie sytuacje, w których jej znajomość mogłaby być im przydatna. Pani Mariola Biruś podkreślała, jak ważna jest wiedza dotycząca własnych praw i umiejętne korzystanie z nich w razie potrzeby. Przypomniała także o najważniejszych numerach telefonów alarmowych oraz o bezpłatnej infolinii do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w tej nietypowej lekcji wychowawczej, a na koniec każde z nich otrzymało dyplom Eksperta Praw Dziecka-Pacjenta i pamiątkowe upominki.

Więcej informacji na temat praw pacjenta można znaleźć na stronie www.bpp.gov.pl
Bezpłatna infolinia do BRPP: 800 190 590

A. Biernacka-Procyk