Naszą szkołę 26 stycznia odwiedził Teatr Edukacyjny. Dwie aktorki zaprezentowały uczniom aż trzy wersje przedstawienia artystycznego, które dotyczyło komunikacji interpersonalnej.
Jako pierwsze inscenizację obejrzały najmłodsze dzieci z klas I-III. Zostały one zabrane w nietypową podróż w czasie, podczas której dowiedziały się, jakie urządzenia dawniej służyły ludziom do komunikacji. Wspólne wesołe śpiewanie, pokazywanie gestów oraz quiz z upominkami bardzo podobały się małym widzom.
Uczniowie klas IV-VI mieli natomiast okazję poszukać skarbu, jakim okazała się umiejętność prawidłowego komunikowania się z drugim człowiekiem. Przekonali się ponadto, jak jeden gest może być odmiennie odbierany w różnych krajach. Dzięki przedstawieniu dowiedzieli się też, jak ważna jest komunikacja niewerbalna, która odsłania nasze prawdziwe intencje i uzupełnia komunikat werbalny. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w inscenizacji, a na koniec mogli również wziąć udział w quizie z nagrodami.
Spektakl dla gimnazjalistów poruszał znacznie trudniejsze tematy, takie jak: dyskryminacja, pustosłowie, nośniki przekazu informacji. Młodzież miała okazję zastanowić się, czy warto błądzić w gąszczu nieistotnych informacji, które atakują nas z każdej strony? A może zwolnić nieco tempo, odpocząć, wyłączyć na chwilę komputer i telefon komórkowy? Spędzenie czasu z drugą osobą czy ciekawa rozmowa, mogą być receptą na współczesne „beztreściowe” życie – wystarczy spróbować.
Celem przedstawień było nie tylko przekazanie uczniom wiedzy, ale również wartości, które powinny być istotne w ich życiu. Spektakl skłaniał do refleksji, a dzięki swej atrakcyjnej formie ułatwiał przyswojenie najważniejszych informacji dotyczących prawidłowego komunikowania się w dzisiejszym przesyconym technologią świecie.
A. Biernacka-Procyk
The gallery was not found!