CZYSTE POWIETRZE – ZDROWY CZŁOWIEK!

W ramach projektu unijnego realizowanego przez Urząd Gminy w Gródku nad Dunajcem 14 lutego uczniowie wzięli udział w prelekcji na temat poprawy jakości powietrza w najbliższej okolicy poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń do powietrza. Pogadankę poprowadziła pani Małgorzata Galarowicz – podinspektor UG. Projektem zostały objęte wszystkie klasy.

Najważniejszym celem spotkania było podniesienie świadomości na temat korzyści dla zdrowia ludzi i środowiska wynikających z docieplenia budynków (oszczędności energii, ale i mniejszego zapotrzebowania na paliwo stałe w związku z tym mniejszych kosztów), zmiany systemu ogrzewania na źródło ciepła o znacznie lepszych parametrach spalające paliwo stałe, czyli oszczędności zasobów naturalnych, obniżenia niskiej emisji, poprawy efektywności energetycznej.

Przedmiotem pogadanki były także korzyści związane ze stosowania OZE (pochodzące z energii słońca, wiatru, ziemi, wody takie jak kolektory słoneczne, kolektory fotowoltaiczne, pompy ciepła, geotermia, wiatraki, małe elektrownie wodne itp.) oraz szkodliwość palenia w kotłach odpadów lub ich składowania np. w lesie tzw. dzikie wysypiska.