DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Już tradycyjnie, jak co roku, luty jest miesiącem, kiedy potęgujemy nasze działania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów i usług internetowych. To właśnie dziś, czyli 9 lutego, przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to idealny moment, by zastanowić się, co zrobić, aby korzystać z sieci, nie narażając się na niebezpieczeństwo.

W tym roku obchody będą się odbywać  pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku. Od kilku lat przekroczył już granice Europy i dotarł do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.

Internet daje nam nieograniczone możliwości, stanowi potężne źródło wiedzy i informacji oraz usprawnia komunikację. Towarzyszy nam w codziennym życiu, szczególnie w obecnym czasie pracy zdalnej. Jednak, aby w pełni korzystać z zalet internetu, powinniśmy umieć podejmować mądre decyzje. Poniżej przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa i udziału w społeczności internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, by bez obaw móc poruszać się po świecie online.

ROZSĄDEK – Udostępniaj z głową

Chroń siebie i swoją reputację w sieci.

Zwracajmy baczną uwagę na to, co i komu udostępniamy i zachowajmy najważniejsze informacje dla siebie (np. adres domowy, miejsce, w którym obecnie jesteśmy, sprawy innych osób). Dobre (i złe) wiadomości szybko rozchodzą się w sieci, więc gdy zabraknie zastanowienia, można znaleźć się w trudnej sytuacji, która będzie miała długotrwałe konsekwencje.

UWAŻNOŚĆ: Nie daj się nabrać

Trzymaj się z dala od wyłudzeń i oszustw.

Pamiętajmy, że osoby i sytuacje w sieci nie zawsze są tym, czym się wydają. Rozróżnianie między prawdą a fałszem jest ważną umiejętnością, dającą bezpieczeństwo w sieci. Uważajmy na próby wyłudzeń i oszustw, a także zawsze zgłaszajmy podejrzane sytuacje.

SIŁA: Chroń swoje sekrety

Prywatność i bezpieczeństwo – poważne sprawy.

Odpowiedzialnie chrońmy ważne informacje, tworząc silne, niepowtarzalne hasła złożone z liter, cyfr i symboli. Prywatność i bezpieczeństwo są tak samo ważne w rzeczywistości, jak w sieci. Ochrona ważnych informacji pomaga nam chronić urządzenia, reputację i relacje.

Życzliwość: Życzliwość jest fajna

Siła pozytywnego podejścia w sieci.

Wywierajmy pozytywny wpływ i używajmy naszych umiejętności, by blokować i zgłaszać negatywne zachowania. Reagujmy, kiedy zauważymy, że ktoś jest krzywdzony w Internecie. Internet działa jak potężny wzmacniacz, dzięki któremu można szerzyć dobro lub zło. Możemy dokonać dobrego wyboru, stosując zasadę „traktuj innych tak, jak chcesz, żeby traktowali ciebie”.

Odwaga: Rozmawiaj o wątpliwościach

Nazywaj i wzmacniaj odważne zachowania w sieci.

Reagujmy, gdy zobaczymy niewłaściwe zachowanie i porozmawiamy z zaufaną osobą dorosłą, kiedy coś nas zaniepokoi.

 

Powyższe zasady to wartości propagowane w ramach projektu edukacyjnego Asy Internetu.

 

Poniżej prezentujemy strony, które warto odwiedzić. Zawierają szereg bardzo wartościowych materiałów, dotyczących bezpiecznego poruszania się w sieci online.

www.saferinternet.pl

Projekt edukacyjny Sieciaki.pl:   www.sieciaki.pl

Projekt edukacyjny Necio.pl:    www.necio.pl

Projekt edukacyjny Owce w sieci:    www.sheeplive.eu

Projekt edukacyjny Asy Internetu:    beinternetawesome.withgoogle.com